Biuro Rachunkowe

From NeuronBank
Jump to: navigation, search


Czy warto zostać księgową?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom wiąże się z pracochłonnym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz skomplikowanymi wyliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy opis pasuje raczej do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, własnoręcznie nie konstruuje dodatkowych dokumentów oraz bynajmniej nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym oddziałem w każdej placówce, choćby wówczas, gdy jest prowadzona na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej kluczowych powinności zalicza się: prowadzenie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie badań statystycznych, wstawianie danych do systemu księgowego, przeliczanie zobowiązań przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jednocześnie z pozyskiwaniem zdolności wnioskować o awans w firmie. Z pewnością najlepszą posadą jest posada głównej księgowej, która troszczy się o transfer środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się sprawami urzędowymi, zarządza asystentami oraz ma zawsze na oku postęp swojego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości może ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać osobiste biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Interesantów. W tym miejscu aczkolwiek potrzebna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba potwierdzić zdobytą wiedzę w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (wkrótce po zakończeniu odpowiednich studiów). Żeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Opracowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Należy obowiązkowo rozumieć określone akty, jednocześnie z takimi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie mieć w takiej sytuacji ogromną wiedzę, bowiem na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za zasoby finansowe firmy. W przytoczonym przypadku niezbędne jest skończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse bądź rachunkowość (kierunki na niektórych uczelniach potrafią się trochę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi w tym miejscu o pokazanie stopnia magistra, lecz o optymalną wiedzę. Zaś tej w ogóle nie możemy dostać na innych specjalnościach. Co za tym idzie księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę starać się osoby mające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna posiadać jednocześnie kompetencje „przyrodzone", m. in. dokładność i solidność w realizowaniu wszelakich obowiązków. Jeden błąd w rachunkach potrafi mieć tragiczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (gdzie stykamy się ze sporym ruchem środków finansowych), lecz również mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z działu wykonywania księgi przychodów i wydatków (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania deklaracji podatkowych, a także projektowania sprawozdań, np. dla urzędu skarbowego. Należałoby mieć na uwadze, iż zadaniem osoby zarabiającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz udoskonalanie umiejętności. Słowem, skończenie dobrej szkoły jest w takim razie koniecznym warunkiem do wykonywania takiego fachu, zaś długie praktyki tym, czym możemy przekonać do siebie ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy wyjątkowo modna stała się „księgowość online" lub oferta „mobilnego biura rachunkowego". Dzięki temu Odbiorcy w sumie nie muszą wychodzić z budynku albo instytucji, by ich kwestie zostały pomyślnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz zabiera wszystkie rachunki do rozliczeń. Niekiedy może również pozostać w firmie, której pomaga oraz tam błyskawicznie wszystkim się zająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest interesującym wyjściem dla księgowych, jakie od kilku lat spełniają się w takiej specjalności oraz stąd nie chcą już podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie biura księgowego wiąże się jednak z paroma postulatami, przykładowo dużymi wydatkami środków finansowych. Koszt otwarcia oddzielnego przedsiębiorstwa księgowego zależy przeważnie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wynajęcie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, że większość druków można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście znakomitym pomysłem, szczególnie, jeżeli zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Do uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego wskazane są: zarejestrowanie własnej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Nie wolno sugerować Interesantom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, jakie odnajdziemy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: reputacją firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Powszechnie dokonuje się podziału na liczbę papierów.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik tutaj - Biuro rachunkowe