Księgowość

From NeuronBank
Jump to: navigation, search


Czy warto zostać księgową?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z męczącym zapisywaniem tęgich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad starodawną maszyną liczącą oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy opis pasuje raczej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, ręcznie w ogóle nie przygotowuje dodatkowych rachunków oraz bynajmniej nie zarabia przeciętnie (najczęściej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najważniejszym działem w każdej firmie, chociażby w takiej sytuacji, kiedy jest realizowana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej kluczowych zobowiązań należy: przygotowywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, weryfikowanie danych, wstawianie informacji do systemu księgowego, przeliczanie zobowiązań przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, przykładowo GUS.

Każda księgowa ma szansę równocześnie ze zdobywaniem umiejętności ubiegać się o lepszą posadę w firmie. Bez cienia wątpliwości najlepszą pracą jest praca głównej księgowej, która nadzoruje obieg środków finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się rzeczami administracyjnymi, zarządza podwładnymi oraz ma zawsze na oku rozrost własnego wydziału.

Każda księgowa ma szansę również założyć własną działalność gospodarczą, zatem rozwijać indywidualne biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Kontrahentów. Tutaj jednak pożądana jest akceptacja Ministra Finansów – należy poświadczyć praktyczne umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (od razu po ukończeniu konkretnych studiów). By otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba "wyrabiać" dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości nie jest takie łatwe. Należy zdecydowanie znać specjalistyczne regulaminy, łącznie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi obowiązkowo posiadać w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W takim przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach potrafią się nieco od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi tu o przedstawienie stopnia magistra, ale o stosowną wiedzę. A tej w ogóle nie możemy dostać na pozostałych specjalizacjach. Co za tym idzie księgowa jest zobowiązana nabyć certyfikat księgowego, jeśli pragnie, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą zabiegać osoby mające długie praktyki w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, powinna mieć jednocześnie zdolności „przyrodzone", np. drobiazgowość i obowiązkowość w wypełnianiu wszelakich zadań. Mały błąd w obliczeniach czasami może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (gdzie spotykamy się z ogromnym ruchem funduszy), lecz również mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Klientowi doradztwo z działu wykonywania księgi zysków i wydatków (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak również układania podsumowań, np. dla ZUS. Należałoby wspomnieć, że powinnością osoby działającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy oraz szlifowanie umiejętności. Słowem, stopnia magistra jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania takiego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy szansę przekonać do siebie sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnio wyjątkowo atrakcyjna stała się „rachunkowość online" albo usługi „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego". W takiej sytuacji Odbiorcy wcale nie muszą opuszczać domu bądź placówki, żeby ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz bierze wszelkie formularze do wyliczeń. Niekiedy może też zostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam od razu uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest znakomitym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat spełniają się w takiej specjalności i w zasadzie nie chcą obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z kilkoma warunkami, przykładowo sporymi kosztami finansowymi. Koszt utworzenia oddzielnego biura rachunkowego jest uzależniony zwłaszcza od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W centrum miasta wynajęcie lokum będzie o wiele kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż dużą liczbę rachunków można komfortowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście optymalnym wyjściem, szczególnie, kiedy świeżo rozpoczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby uruchomienia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można wyznaczać Odbiorcom przypadkowym cen, przykładowo takich, które znajdzie się w taryfikatorach pozostałych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa i poziomem usług. Sporządzanie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj wykonuje się podział na liczbę druków.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odnośnik tutaj - Księgowość Toruń

If you treasured this article so you would like to acquire more info with regards to Toruń księgowość please visit our web site.